Facebook
RSS aktualności
Ankieta
Zaproponuj zakup książki
Zapytaj bibliotekarza
Kontakt

Sprawozdanie z przebiegu praktyki zawodowej w Bibliotece Głównej Mehmet Akif Ersoy University w Burdur, w Turcji.

Sprawozdanie z przebiegu praktyki zawodowej w Bibliotece Głównej Mehmet Akif Ersoy University w Burdur, w Turcji..

1W dniach 22.06-29.06.2011 r. bibliotekarze PWSZ w Nysie: Renata Kitowska, Monika Kloryga i Aneta Marcinkowska  odbyły praktykę zawodową w Bibliotece Głównej Mehmet Akif Ersoy University w Burdur, w Turcji. Wyjazd odbył się w ramach programu LLP ERASMUS.

 

 

 

 

 

 

Po przylocie do Antalyi i podróży autokarem, dotarłyśmy do celu naszej podróży, tureckiego miasta Burdur. Miasto liczące ok. 60 tys. mieszkańców położone jest w południowo-zachodniej Turcji, nad malowniczym jeziorem o tej samej nazwie.

 

2

 

Jeszcze tego samego dnia, po zakwaterowaniu w Atam Hotel*** udałyśmy się do kampusu akademickiego, położonego na obrzeżach miasta, celem zapoznania się z pracownikami Biblioteki.

 

3 3

 

Dyrektor Biblioteki Pan İsmail KUTLUAY ciepło nas przywitał, przedstawił ośmioosobowemu zespołowi, a następnie zapoznał z planem praktyki na najbliższe dni.  

 

 img_1b

 

Biblioteka mieści się w nowoczesnym budynku, gdzie zajmuje 2 piętra o łącznej powierzchni 390 m kw. Na wyższym piętrze znajduje się administracja Biblioteki, dział opracowania i katalogowania zbiorów oraz czytelnia książek. Na niższym piętrze znajduje się czytelnia czasopism, wypożyczalnia książek i zbiorów specjalnych. W tym miejscu istnieje również możliwość dokonania kserokopii materiałów. Studenci mają do dyspozycji 12 stanowisk komputerowych, które mogą wykorzystywać do przeglądania 18 baz danych oraz do pracy własnej.

 

img_4 img_4

 

Księgozbiór biblioteki w liczbach:

 

- ok. 30 tys. druków zwartych

 

- 63 tytuły czasopism bieżących

 

W czasie pobytu w Bibliotece zapoznałyśmy się z poszczególnymi jej agendami, sposobem nabywania zbiorów oraz systemem pracy. Biblioteka pracuje w systemie komputerowym „Yordam Library Automation Program“ w formacie MARC, posiada także własny serwis biblioteczny, prowadzony przez informatyka w niej zatrudnionego. Biblioteka proponuje swoim studentom możliwość praktycznego zapoznania się z zawodem bibliotekarza, oferując im pracę na część etatu.

  

img_5 img_5

 

Uczelnia prężnie się rozwija, inwestuje w nowy kampus akademicki, w którym swoją nową siedzibę będzie miała również biblioteka uczelniana. Na uczelni studiuje ponad 14 tys. studentów m.in. na takich wydziałach jak: Wydział Historii, Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu, Wydział Informatyki, Wydział Sztuk Pięknych, Wydział Języka Tureckiego i Studium Języków Obcych.

W wolnym czasie, w towarzystwie  pracowników Biblioteki zwiedziłyśmy w Burdur: Wielki Meczet (Ulu Camii), miejsce rytualnych modlitw odbywających się pięć razy dziennie, Muzeum Archeologiczne (Burdur Arkeoloji Müzesi) z bogatą kolekcją artefaktów epoki prehistorycznej i klasycznej, a także Muzeum Etnograficzne (Etnoğrafya Müzesi) ze zbiorami dawnej tradycji i sztuki ludowej. W odległości ok. 12 km od Burdur, miałyśmy okazję zobaczyć  Jaskinię (Burdur Insuyu  Maarası), z dziewięcioma podziemnymi jeziorami i niezliczoną ilością stalaktytów i stalagmitów.

W niedzielne popołudnie wybrałyśmy się  na wycieczkę do miejscowości turystycznej Antalya, gdzie znajduje się wiele miejsc wartych odwiedzenia, na czele ze Starym Miastem i rzymskim Portem Kaleici.

Będąc w Turcji nie można nie wspomnieć o tamtejszej kuchni. Z bogactwa potraw warto spróbować: kebab, lahmacun i pide rodzaj pizzy tureckiej z farszem oraz ayran, przepyszny i orzeźwiający, słony jogurt, gaszący pragnienie dodatek do dań. Ze słodkich smakołyków możemy polecić baklawę, składającą się z warstw cienkiego ciasta, przekładanego pokruszonymi zielonymi pistacjami  i polanego syropem z cukru  i wody.

W kraju tym powszechny i wszechobecny jest zwyczaj picia mocnej herbaty (Çay), również o smaku jabłkowym, podawanej w szklaneczkach w kształcie tulipanów (bardaczki).

 

 

img_5o 

stat4u
©Copyright 2013 by Biblioteka PWSZ w Nysie