Facebook
RSS aktualności
Ankieta
Zaproponuj zakup książki
Zapytaj bibliotekarza
Kontakt

Sprawozdanie z przebiegu praktyki zawodowej w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie

Sprawozdanie z przebiegu praktyki zawodowej w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie.

Budynek biblioteki

W dniu 23.08.2009 bibliotekarz Biblioteki PWSZ w Nysie Krzysztof Balcerek wyjechał w ramach programu Socrates/Erasmus na tygodniową praktykę zawodową do Biblioteki Głównej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie.


Opiekunem praktyki była Pani dyrektor biblioteki Jitka Štěrbová.

W bibliotece obowiązuje odmienna niż w naszej organizacja agend bibliotecznych, ponieważ w jednym pomieszczeniu bibliotecznym mieszczą się razem Czytelnia i Wypożyczalnia. Ze względu na rozmiar księgozbioru biblioteki część książek znajduje się w magazynie. Zbiory obejmują ponad 40 000 książek. Bibliotekarz został zapoznany z komputerowym systemem bibliotecznym T-series. Szczególny nacisk położono na prezetację modułów: wypożyczalni miejscowej oraz opracowania zbiorów. W ramach praktyki omówiono również stronę WWW Biblioteki.

 

Biblioteka

Biblioteka

 

Praktyka obejmowała również zapoznanie się z Biblioteką Austriacką oraz Niemiecką, które mieszczą się w tym samym budynku. Obie są finansowane przez rządy Austrii i Niemiec. Do dzisiaj, obie biblioteki używają katalogów kartkowych. Zbiory obejmują ponad 6 500 książek. Ponadto studenci mają możliwość skorzystania na miejscu ze zbiorów specjalnych oraz czasopism. Z bibliotek nie mogą korzystać osoby z zewnątrz.

 

Biblioteka Niemiecka Biblioteka Austriacka

 

Pobyt przebiegał w przyjaznej atmosferze. W wolnym czasie bibliotekarz zwiedzał Opawę i okolice.

 

b_289_163_16777215_00_images_stories_sprawozdanie_100_0661.JPG b_289_163_16777215_00_images_stories_sprawozdanie_100_0634.JPG

 

stat4u
©Copyright 2013 by Biblioteka PWSZ w Nysie