Facebook
RSS aktualności
Ankieta
Zaproponuj zakup książki
Zapytaj bibliotekarza
Kontakt

Sprawozdanie z tygodniowej praktyki zawodowej w Bibliotece Uniwersytetu Tomasza Baty w Zlinie.

Sprawozdanie z tygodniowej praktyki zawodowej w Bibliotece Uniwersytetu Tomasza Baty w Zlinie..

Budynek główny BibliotekiW dniach 21-25.05.2012 roku pracownicy Biblioteki PWSZ w Nysie: Joanna Janiś oraz Krzysztof Balcerek wyjechali w ramach programu LLP Erasmus na praktykę zawodową do Biblioteki Uniwersytetu Tomasza Baty w Zlínie.

 

 

 

 

 

 
Biblioteka TBU w Zlinie jest biblioteką otwartą dla publiczności, która oferuje usługi głównie do nauczycieli akademickich i studentów, ale także dla osób zainteresowanych literaturą specjalistyczną.

 

Wypożyczalnia miejscowa

 

Zbiory obejmują książki, czasopisma specjalistyczne, codzienną prasę, płyty CD i DVD, kasety audio, kasety wideo, rozprawy i dysertacje. Biblioteka zapewnia również dostęp do wielu elektronicznych zasobów informacji w bazach danych (elektroniczne czasopisma, książki elektroniczne itp.)

  

Księgozbiór

 

Biblioteka zajmuje trzy piętra. Na pierwszym znajduję się wypożyczalnia z wolnym dostępem do książek. Drugie piętro jest przeznaczone do korzystania z księgozbioru na miejscu. Na kolejnym mieści się czytelnia czasopism. Na wszystkich piętrach znajdują się komputery przeznaczone do korzystania z Internetu w celach naukowych.

 

Hol w Budynku Głównym Wypożyczalnia miejscowa

 

Biblioteka jest wyposażona w system RFID ułatwiający obsługę czytelnika oraz zarządzanie księgozbiorem.

W wolnym czasie pracownicy Biblioteki TBU dr Zděnek Pokluda i mgr Pavel Holík pokazali nam miasto. Zlín to osiemdziesięciotysięczna metropolia we wschodnich Morawach, z zabudową charakterystyczną dla funkcjonalizmu międzywojennego, tj. budynków z  nieotynkowanej czerwonej cegły, z płaskimi dachami i stalowymi oknami. Opisując historię miasta należy  wspomnieć o osobie Tomašá Baťy, który w 1894 roku przy udziale członków rodziny, założył tu swój pierwszy Zakład Obuwniczy, a już w ciągu czterech kolejnych dekad przemysł ten stał się siłą napędową  rozwoju Zlína,  zarówno pod względem przemysłowym jak i  architektonicznym.

 

Symbolem miasta stał się 21 Budynek Administracyjny Zakładów Baťy, będący jednym z wybitniejszych dzieł czeskiej architektury XX wieku. Zbudowany na rzucie w kształcie litery „T”, składa się z 16 pięter i mierzy 77,5 m wysokości.

Na parterze budynku mieści się niewielka ekspozycja muzealna, na dachu zaś restauracja z pięknym widokiem wychodzącym na panoramę miasta.

 

Panorama miasta

 

W centrum miasta, naprzeciwko Ratusza znajdują się rzeźby św. Floriana i św. Donata z XVIII wieku, wykonane  przez architekta Františka L. Gahure.

 

Ponadto mieliśmy okazję zwiedzić Muzeum Obuwnicze oraz Muzeum południowo - wschodnich Moraw. Muzeum Obuwnicze jest jednym z  najstarszych muzeów tego typu na świecie, można w nim zobaczyć eksponaty obuwia ze wszystkich kontynentów.  Zbiory te prezentują historię wytwarzania czeskiego obuwia, od jego początków aż po współczesność. W Zamku Zlín mieści się od 1958 roku Muzeum południowo - wschodnich Moraw, budynek ten w 1929 roku kupił dla miasta, jego ówczesny burmistrz Tomáš Baťá. Zgromadzono  tu eksponaty Galerii Państwowej, a także wystawę  Zlínskie Studio Filmowe od Reklamy do Twórczości dla Dzieci oraz trwałe ekspozycje podróżników Jiřego Hanzelky i Miroslava Zikmunda. 

 

Muzeum Obuwnicze

 

Poza miastem znajduje się zlínskie ZOO o powierzchni  48 ha, można tam zobaczyć ponad 200 gatunków zwierząt.  Jego centralnym punktem jest secesyjny Zamek Lešná,  w którego okolicy znajduje się park angielski.

  

Zamek Lešná


ZOO ZOO

 

stat4u
©Copyright 2013 by Biblioteka PWSZ w Nysie